Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  5 класс  /  Законы арифметических действий

Законы арифметических действий

Сабақтың тақырыбы: Ең үлкен ортақ бөлгіш және ең кіші ортақ еселікті табуды үйрету

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Ең үлкен ортақ бөлгіш пен ең кіші ортақ еселік ұғымын бекіту.

Санның бөлінгіштігін жалпылау. Есептер шығару дағдыларын жетілдіру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетін дамыту. Іскерлік дағдысын қалыптастыру. Математикалық тілде сөйлеу дағдысын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды нақтылыққа, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: Білімді бекіту сабағы

Сабақтың құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй тапсырмасын тексеру

3. Ауызша есеп

4.Жаңа сабақты бекіту.

5. Өзіндік жұмыс

6.Қорытынды. Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау:

ІІІАуызша есептер:

10.03.2018

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Ең үлкен ортақ бөлгіш және ең кіші ортақ еселікті табуды үйрету

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Ең үлкен ортақ бөлгіш пен ең кіші ортақ еселік ұғымын бекіту.

Санның бөлінгіштігін жалпылау. Есептер шығару дағдыларын жетілдіру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетін дамыту. Іскерлік дағдысын қалыптастыру. Математикалық тілде сөйлеу дағдысын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды нақтылыққа, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: Білімді бекіту сабағы

Сабақтың құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй тапсырмасын тексеру

3. Ауызша есеп

4.Жаңа сабақты бекіту.

5. Өзіндік жұмыс

6.Қорытынды. Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау:

ІІІАуызша есептер:


    1. Сандардың ЕҮОБ табыңдар:

а) 3 және 12 г) 4 және 10

б) 15 және 60 д) 63 және 81

в)19 және 38 е) 16 және 56


2.Сандардың ЕКОЕ табыңдар:


а) 2 және 5 г) 2 және 10

б) 3 және 4 д) 3, 5, 10

в) 5 және 12 е) 6, 8, 24

Сабағымызды есептер шығару арқылы бекітіп, сабақтың соңында өзіндік жұмыс жазамыз.


№ 289.

ЕҮОБ (а;в) - ?

    1. а=2*2*3*5 және в=2*3*3

ЕҮОБ(а;в)=2*3=6

    1. а=2*2*5*7 және в=2*7*11

ЕҮОБ (а;в)=2*7=14

№ 299.

Қалампыр- 28 гүл

Жасмин– 35 гүл

Әрбір гүл шоғында неше гүл бар?

Қалампыр гүлінен неше гүл шоғы дайындалды?

Жасмин гүлінен ше?

28=2*2*7

35=5*7

ЕҮОБ (28;35)=7 әрбір гүл шоғында

28:7=4 қалампыр гүлі

35:7=5 жасмин гүлі.

Жауабы: 7 әрбір гүл шоғында, 4 қалампыр гүлі, 5 жасмин гүлі.

№ 296 (Әрбір қатардан 2-тапсырма тақтаға шығарады,әр қатар өз тапсырмасын орындайды)

1қатар:

а=2*3*5 және в=2*3*5

ЕҮОБ (а;в)=2*3*5=30

с=2*3*5 және д=2*3*7

ЕҮОБ (с;д)=2*3=12

е=2*3*7 және f=2*3*11

2 қатар:

ЕҮОБ (е; f)=2*3=2*9=18

h= 2*5 *11 және k=2*5*13

ЕҮОБ(h; k)=2*5=2*25=50

m= 2* 3*7 және n=2*3*11

3қатар:

ЕҮОБ (m; n)= 2*3=8*3=24

x= 3* 5*7*11 және y=2*3*5

ЕҮОБ (х;у)=3*5=3*25=75

№ 302 (тақ) (қатардан бір оқушыдан)

1) ЕҮОБ (102;238:595)=17

3) ЕҮОБ (246;396;492)=3*41=123

5) ЕҮОБ (180;189;315)=3*3=9


№ 303.(тақтаға бір оқушы)

  1. 12а+20в=4(3а+5в)

3) 30м+42н=6(5м+7н)

5) 18а+45в=9(2а+5в)

7) 49м+21н=7(7м+3н)

№ 309

1) а=2*3, в= 2*7

ЕКОЕ (а;в)=2*3*7=42

  1. ЕКОЕ (е;ф)=2*5*2*3=60

5) ЕКОЕ (р;т)=2*7*2*3=84

№ 316 (Жай көбейткіштерге жіктеуге тақтаға әр қатардан бір оқушы)

1) ЕКОЕ (28;35;70)=7*2*2*5=140

3) ЕКОЕ (36;54;81)=2*2*3*3*3*3=324

5) ЕКОЕ (25;75;120)=5*5*3*2*2*2=600


(сергіту сәті)


Өзіндік жұмыс жасау арқылы алған білімімізді бекітеміз.

(Кесте толтырамыз)

сандар

а*в

ЕҮОБ (а;в)

ЕКОЕ (а;в)

ЕҮОБ (а;в)*ЕКОЕ (а;в)

а

в

6

8





9

12





15

18





24

60





35

70






Қорытынды: Біз, бүгін сандардың ЕҮОБ мен ЕКОЕ-ін табуды үйрендік. Ендеше, бірнеше сандардың ЕҮОБ мен ЕКОЕ-ін қалай табамыз?

Бағалау.


Үй тапсырмасы: (түсінік) № 302 (жұп), 303 (жұп), 316 (жұп)


-80%
Курсы повышения квалификации

Методика подготовки к ОГЭ по математике

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Законы арифметических действий (57.5 KB)
