Материал на украинском языке.
Мета. Підготувати учнів до перевірки вмінь розв’язувати задачі, виконувати множення і ділення багатоцифрових чисел на круглі числа, виконувати ділення з остачею, розв’язувати рівняння.
Розвивати математичні здібності, обчислювальні вміння та навички, логічне мислення учнів, вміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати та робити висновки.
Формувати вміння спілкуватися в умовах сучасної навчальної діяльності.
Обладнання. Малюнок гори, малюнки різнокольорових кульок, картки з числами, таблиці для усних обчислень, цифровий (математичний) алфавіт, матеріали до ігр (сонечко, рибки).
Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
І. Самовизначення до навчальної діяльності.
Хочу всіх вас привітати,
успіху вам побажати.
Посміхнемося ще раз,
бо у нас найкращий клас!
- Стисніть кулачки і промовте: «У нас все вийде!»
- Я дізналася, що в Країні знань проводиться набір до команди альпіністів.
- А хто такі альпіністи? Це люди, які підкорюють вершини.
- До цієї команди відбирають найрозумніших, найкмітливіших учнів, тому що вони будуть підкорювати не просто гору і не просто вершину, а вершину Знань. Вас чекають випробовування та різні завдання.
- Чи готові ви до них?
- На попередніх уроках ми вчилися обчислювати вирази на множення та ділення багатоцифрових чисел, так і письмово.
- Як ви гадаєте, для того, щоб успішно підкорити вершину знань, чи необхідно повторити та закріпити цей матеріал?
- То ж давайте сформулюємо тему нашого уроку математики.
Так, це повторення раніше вивченого і підготовка до контрольного опитування з теми.
- Де нам можуть знадобиться або де ми можемо практично використовувати ці знання?
(При розв’язуванні задач, рівнянь, обчисленні виразів).
ІІ. Активізація знань.
- Починаємо подорож з математичної розминки.
Гра «Сонечко».
У дорозі нам потрібна сонячна погода, тож з»єднайте дві половинки, щоб утворилося сонечко і була вірна рівність.
(Двоє біля дошки)
475:90=5 (ост.25) 133:20=6 (ост.13)
290:30=9 (ост.20) 164:50=3 (ост.14)
490:50=9 (ост.40)
Сонечко нам світить і піднімає гарний настрій.
А випробовування справжніх альпіністів продовжується.
- Гра «Знайди пару».
- Альпіністи ніколи не піднімаються вгору по одному. Ось і ми також будемо шукати пару рівних величин. А для цього нам потрібно всього 6 чоловік, які виходять до дошки і знаходять пару. Решта у зошиті.
110т 6500см
32м8см 20ц2кг
65м 3208см
2002кг 2600г
2кг600г 126см
12дм6см 110000кг
- Завдання виконано вірно. І можемо продовжувати підйом.
ІІІ. Закріплення вивченого. Викор. матем. алфавіт.
- Решта у зошитах.
А на дошку виставляються кульки.
- Всіх майбутніх альпіністів радо привітали організатори змагання і подарували ось ці різнокольорові кульки.
- Але кульки з завданням. Розв’яжемо ці вирази. (2 учні біля дошки). – по три.
- Перевіримо відповіді.
3600:600 840:40 1200:50 630:70 700:350 900:900
= 6 = 21 = 24 = 9 = 2 = 1
Д р у ж б а
- Для того, щоб пройти команді нашого класу наступні випробування на справжніх альпіністів, нам дуже необхідне те, що зашифроване у відповідях до цих виразів.
- Подивіться в математичний алфавіт і розшифруйте це слово.
Дружба (Вчитель вивішує на дошці)
Тільки тоді, коли ми будемо працювати дружно і злагоджено, нам підкоряться різні вершини.
- Відпочинок на туристичній базі.
- Туристична база радо вітає юних альпіністів і пропонує відпочинок.
Фізхвилинка для очей.
- Молодці! Відпочили, а тепер продовжуємо згадувати вивчені способи множення і ділення. Це нове випробування для альпіністів.
Колективна робота.
7020×60 23кг040г×20
53550:90 269т500кг:700кг
414600:600
ІV. Самостійна робота.
8010:30 40680:90
288400:700 6т312кг×20
- Ви подолали багато перешкод і підійти до основного випробовування – с.р.
- Як ви думаєте, чому саме такі завдання ми перед цим виконували?
V. Ми підійшли до туристичної бази № 2 і знову трішки відпочинемо.
Гра «Рибалки»
- Нам необхідно поповнити запаси води та їжі для того, щоб успішно рухатись далі.
Тому давайте наловимо рибки. Але рибка не проста, а з рівнянням, яке необхідно розв’язати.
480:х=60 х:70=630
Підсумок
VІ. «Бліц-турнір».
- Ми піднялися вже дуже високо. Але попереду ще одне важливе випробовування – дуже швидко розв’язати задачу.
Першого дня автобус був у дорозі 11 год, а другого – 9 год. За цей час він проїхав 900 км. Яку відстань проїхав автобус протягом кожного з цих днів, якщо відомо, що він рухався з однаковою швидкістю?
VІІ. Останній етап – це вершина.
- Дібратися до неї зможуть ті учасники, які успішно знайдуть периметр і площу прямокутника.
Довжина ділянки прямокутної форми 240 м, а ширина – у 4 р. менша. Знайти площу і периметр цієї ділянки.
- Перевіримо!
VІІІ. Рефлексія діяльності на уроці.
- Ось і закінчились всі випробовування для юних альпіністів.
- Які теми ми сьогодні повторили?
- Чи стануть вам у пригоді ці знання у житті?
Оцініть свої навички та вміння.
- Якщо у вас виникли труднощі в розв’язуванні окремих завдань, прикріпіть свій смайлик на середину гори.
- Якщо ви успішно справились з усіма завданнями – прикріпіть смайлик на вершину гори.
- Дякую за урок! Успіхів вам!
Вправа «Мікрофон»
- Яке пережили відчуття, коли опинились на вершині гори?
Автор конспекта урока: вчитель початкових класів Шатило І.В., Немішаївська ЗОШ № 2 І-ІІІ ст.