Меню
Разработки
Разработки  /  Физика  /  Уроки  /  9 класс  /  Дыбыс. Дыбыстың сипаттамалары.

Дыбыс. Дыбыстың сипаттамалары.

дыбыс. дыбыс жылдамдығы тақырыбына жасалған сабақ жоспары.

14.02.2018

Содержимое разработки

Сабақтың жоспары


САБАҚ:


Мектеп: №116 орта мектеп.

Күні:

Оқытушының аты-жөні: Баймаханова. Г

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

қатыспағандар:-

Сабақтың тақырыбы: Дыбыс. Дыбыстың сипаттамалары.


Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары


Тербеліс көздерінен дыбыстың пайда болу процесін сипаттау

Толқын амплитудасының дыбыс қаттылығына және жиіліктің дыбыс биіктігіне тәуелділігін білу;


Жетістік критерийлері

- - Дыбыс толқындары-механикалық толқындардың бірі ретінде ұғым алады.

- Дыбыс сипаттамаларымен (қаттылығы,жоғарылығы және тембрі) таныстыру және оларды ажырата білу.

-Әр түрлі ортадағы дыбыстың таралу жылдамдығымен таныстыру.


Сабақтың

мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Дыбыс және оның сипаттамалары жайында біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Дыбыстың пайда болуына қандай жағдайлар қажеттігін және әртүрлі орталардағы

дыбыс толқындарының жылдамдықтарына мысал келтіре алады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Дыбыс туралы өз беттерімен алған білімдерін көрсетеді.

Өз ойын өмірмен байланыстырып айтады,салыстырады.

Тілдік мақсаттар

Арнайы пәндік лексика және терминология:

Акустика- дыбыс құбылыстарын зерттейтін физика бөлімі

Инфрадыбыс- жиілігі 16 Гц-тен төмен толқындар

Ультрадыбыс-жиілігі 20 кГц-тен жоғары толқындар


Құндылықтар- ды дарыту

Жеке және топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, академиялық шынайылық қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Биология,музыка,медицина

АКТ қолдану дағдылары

АКТ-да мәліметтер алу, деректермен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру, электронды құрылғылармен жұмыс жасау.

Алдыңғы білім

Механикалық толқындар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер


ресурстар

Басы































Ортасы




































































Соңы



















































































Сабақтың

Соңы.


І ұйымдастыру кезеңі


Сәлемдесу.

Сыныпты ұйымдастыру ( топқа бөлу «біздің сынып керемет»)

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

1. Тербелістердің серпімді ортаның бір бөлшегінен екінші бөлшегіне таралу процесі механикалық толқын деп аталады.

2. Бөлшектердің тербелісі толқынның бағытына перпендикуляр бағытта жүзеге асатын толқынды көлденең толқын деп атайды.

3. Бойлық толқын – бөлшектердің тербелісі толқынның таралуы бойында жүзеге асатын толқын

4. Толқын ұзындығы – периодқа тең уақыт аралығында толқын таралатын арақашықтық.

5. Толқын жылдамдығы – толқын ұзындығының бөлшектердің периодына қатынасы арқылы анықталатын физикалық шама.

6. Сейсмикалық толқын – жер сілкінісі кезіндегі тербелістердің таралуы.

7. Гравитациялық толқын – ауырлық және беттік керілу күштері әрекетінен туындайтын толқын.

8.


III.Миға шабуыл.

Дауыстары арқылы жануарларды ажырату, тақырыпты ашу.


Джигсо-2 . топтық жұмыс.

Видео . Дыбыс жылдамдығы.

Динамикалық шеңбер.

1.ішкі және сыртқы шеңбер

2.ішкі сыртқы шеңберге.

3.сыртқы ішкі шеңберге өздеріне берілген тапсырмалар бойынша түйінді мәселелерге тоқталады.

Бағалау.

Алақан

Үш саусақ

жұдырық


1-Біздің -домино

2-Сынып- кестемен жұмыс

3-Керемет-жиіліктерді топтарға жіктеңіз


Қазына аралы.

Қазына тапсырмалары:

  1. Тартылып тұрған баудың бойымен көлденең толқын таралады.Егер толқын ұзындығы 2м, ал толқындағы бөлшектердің тербеліс жиілігі 1,5Гц болса, толқынның жылдамдығы қандай болады?

  2. Бақылаушы найзағайдың жарқылын көрген мезеті мен күннің күркіреуін есту арасындағы уақыт 10с болғанын байқады. Найзағай бақылаушыдан қандай қашықтықта жарқылдаған? Ауадағы дыбыстың таралу жылдамдығы 343 м/с деп есептеңдер.

  3. Теңіздің кеме астындағы тереңдігін эхолот арқылы өлшегенде ультрадыбысты жіберу және қабылдап алу мезеттерінің уақыт аралығы 0,6 с болып шықты. Теңіздің кеме астындағы тереңдігі қандай?

  1. Жарайсыңдар, қазынаны іздеп табу үшін біраз еңбектену керек болып тұр. Осы бөлменің бір жерінде сендерге арналған тапсырма жасырулы, тапсырманы іздеп тап:

Сендер іздеген дүние партаның астында жасырулы.

  1. Жарайсыңдар, осы бөлменің бір жерінде сендерге арналған келесі тапсырма жасырулы, тапсырманы іздеп тап:

Сендер іздеген дүние шкафтың артында жасырулы.


3.Жарайсыңдар, қазынаны іздеп табу үшін ақырғы тапсырманы орындауларың керек. Осы бөлменің бір жерінде сендерге арналған тапсырма жасырулы, тапсырманы іздеп тап:

Сендер іздеген дүние осы бөлмеде тақта маңында жапсырулы


Ой-толғау «Синквейн»

1- синквейн атауы болып табылатын зат есім

2– тақырыпты ашатын екі сөз (көбіне сын есім немесе есімдік),

3 – объектінің сипатты әрекеттерін көрсетін үш етістіктен тұрады

4 – құбылысқа синквейннің оқушының жеке көзқарасын білдіретін төрт сөзден тұратын сөз

орамы.

5 – құбылыстың мәнін ашатын бір сөз - синоним


Рефлексия.



Үйге тапсырма:

Дыбыс.Дыбыс сипаттамалары.

26-жаттығу 4,5-есептер.




Қимыл-қозғалыс жасау













Таратпа

















аудио



















































Тапсырмалар









































Қосымша мәліметтер:



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Қабілеті жоғары оқушылар топтық, сыныппен жұмыста түсінбеген оқушыларға көмек көрсетеді.

Оқушылардың ауызша жауаптарын ескеру арқылы. Топтық жұмыстар өзара бағалауды.


Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпы баға





Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




-75%
Курсы повышения квалификации

Просто о сложном в физике. Молекулярная физика и термодинамика

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Дыбыс. Дыбыстың сипаттамалары. (926.27 KB)
