|
|
| БЕКІТЕМІН: оқу ісі орынбасары ______________А. Д. Сактаганова | ||
|
|
|
| ||
Сабақ № 15 | Сыныбы: 3 | Пәні: Информатика | Мұғалім: Кубирбаева Ж. К. | ||
Сабақтың тақырыбы | Ақпаратты сақтау | ||||
Сабақ мақсаты | Оқушыларға ақпаратты кодтау тақырыбын түсіндіру. Ақпарат және код ұғымын қалыптастыру. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру. Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. | ||||
Сабақ әдістері | Баяндау, сұрақ-жауап, көрнекілік, тәжірибелік әдіс. | ||||
Сабақ көрнекілігі | Компьютер, оқулық, «Paint» графикалық редакторы. | ||||
Өтілу орны | Информатика кабинеті | ||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||
І. Ұйымдастыру кезеңі | Оқушыларды ұйымдастырып, сыныпта оқушыларды түгендеу. | Сәлемдесіп, оқушылар түгенделеді. | |||
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру | «Ақпаратты кодтау» тақырыбы бойынша 3 – тапсырманы тексеру. Тек көк және қызыл қарындаштарды пайдаланып, мүмкін болатын барлық тәсілдермен боя. | Оқушылар үйге берілген тапсырманы дәптерлеріне қарап айтады. | |||
ІІІ. Жаңа тақырыпқа кіріспе кезеңі | Ақпараттың әр түрлі болуына байланысты оны сақтау тәсілдері де түрлі-түрлі болады. 1 – тапсырма. Тілсызық арқылы жалғастыр Жауабы: Көру, есту, иіс сезу, дәм сезу, сипап сезу – адам жады. 2 – тапсырма. Артық затты тауып, сызып таста. Жауабы: Ақпаратты сақтау үшін қолданылатын заттар: мәтін, аудиоқұндық, фотосурет, бейнеқұндық, кітап, сурет, кесте, велосипед, фотоаппарат. Ақпаратты тарату үшін қолданылатын заттар: пошта, телефон, адам, фотоаппарат, электрондық пошта, баспа құрылғысы. 3 – тапсырма. Мына хабарламаларды оқып, пиктограммамен бейнеле. Жауабы: Африкалық тайпалар ақпаратты алысқа барабанның көмегімен таратқан. Өте ерте заманда хатты көгершіндер тасып жеткізіп отырған. Есту ақпаратын аудиоқұндықта сақтауға болады. Фотосуретті дискетте сақтауға болады. 4 – тапсырма. Адамның жады қандай ақпарат түрлерін сақтай алады? Жауабы: көргенін, естігенін, сезгенін, иісі мен дәмін сезгенін сақтай алады. | Жұмыс дәптерінде берліген тапсырмаларды жеке-жеке орындайды. Түсініп тыңдап, қажеттісін дәптерге жазып алып отырады. | |||
Сергіту сәті | Ал балалар, тұрайық. Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып, Бір тұрып, Бойымызды созайық. | Әуенмен қосыла отырып қозғалады. | |||
ІV. Бекіту кезеңі | Тапсырма: Жұмыс дәптерінде берілген №1, 2, 3, 4 – тапсырмаларды орындау. | Оқушылар жұмыс дәптерімен тәжірибелік жұмыс жасайды. | |||
V. Қорытынды кезең | Бүгін сабақта не білдік? | Үйренгендерін айтады. Түсінбегендерін сұрайды. | |||
VІ. Үйге тапсырма | «Ақпаратты сақтау» тақырыбына дайындалып келу. 5, 6 – тапсырманы орындау. | Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |